Výsadba

Semenné podnože

Sázíme výhradně stromy na semenných podnožích, díky tomu se stromy dožijí vysokého věku, zvládnou zhoršené půdní podmínky, budou suchuvzdorné a celkově samostatnější než stromy na typových (vegetativních) podnožích.

Staré a krajové odrůdy

Obrovská paleta chutí a vůní starých odrůd jabloní, hrušní, slivoní, třešní a dalších ovocných druhů nás uchvátila. Kromě toho jsou staré a krajové odrůdy zpravidla odolnější a vhodnější do krajiny. Nejsme ale dogmatici a víme, že v některých případech (například u slivoní a meruněk) mohou být moderní odrůdy smysluplnější volbou.

Vysokokmeny a polokmeny

Naše výsadby jsou na kmenných tvarech. Koruny stromů začínají minimálně ve 150 cm, tak jako kdysi v tradičních selských či lučních sadech. Stromy tedy plní funkci nejen produkční, ale i krajinotvornou, ekologickou, estetickou a sociální. Více o tvarech stromků ve článku.

kuly

Kůly

Máme vyzkoušeno, že bez kvalitní opory bude strom živořit. Ve větru se mu vytrhávají kořenové vlásečnice a má tak problém s růstem. Stejně tak víme, že levné smrkové kůly jsou tou nejdražší variantou, protože vydrží maximálně dva roky a pak se musí obnovovat. Proto používáme výhradně dubové nebo akátové kůly, které u stromu vydrží 5 a více let aniž by s nimi byla práce navíc.

Ochrana proti zvěři

Když vám po třech letech ohryže zajíc stromek, pak by se ve vás krve nedořezal. Veškerá práce přišla vniveč. Proto vždy volíme adekvátní ochranu, která u stromu vydrží stejně dlouho jako kůly. V závislosti na tlaku zvěře nebo pasení dobytka volíme takové řešení, které stromům zajistí přežití prvních pěti až deseti let po výsadbě.

 

Líbí se vám kvalitní práce? Napište nám!